O původu Amerického Pit Bull Teriéra není žádný písemný záznam, který by jasně a objektivně udával vývoj a vznik plemene. Příznivci, kteří se zabývají historií se domnívají, že Americký Pit Bull Terrier vnikl ze Stafordšírského bulteriéra ze Spojeného králoství. Tato domněnka vyplývá z toho, že když Angličané a především Irové emigrovali do Spojených států, aby se usadili v Novém světě, měli s sebou právě své malé psy – bojové stafordy, kterých si velmi vážili a cenili. Právě v USA se začali tito malí stafordi odlišovat a dále vyvíjet, největší změnou byla větší velikost těchto psů. Americký Pit Bull terrier vznikl ve Spojených státech, kde také plemeno získalo svou definitivní podobu, schopnosti a povahu.
Další příznivci APBT se domnívají, že pitbull nemá v sobě krev teriérů, ale je to moderní obdoba Anglického buldoka. Minulost plemene sice může být sporná, historie plemene je však více než jasná. Chov začal ve Spojených státech na konci 19. století jako nově oficiálně zaregistrované plemeno.Je nesporné, že plemeno bylo původně vyšlechtěno k boji s ostatními psy, ovšem jen v aréně a jen s pitbully, zde se nekladl důraz na exteriér těchto psů. Tato skutečnost ukazuje na to, že pitbull nikdy nebyl veden k útočnosti na člověku, protože to bylo naprosto nežádoucí. V ringu oddělovali od sebe zakousnuté psy lidé svýma holýma rukama, pokud pes zaútočil na člověka byl utracen.
Největší popularitu získal Pitbullteriér před a v průběhu 1. světové války. Nejznámějším Pitem této doby byl zlatý pes s bílými znaky jménem Stubby, který varoval před plynovými útoky a zadržel německého špiona, získal za to prestižní ocenění seržanta a medaile. Popularita plemene se ale udržela i po válce. V roce 1898 pan Bennet založil klub pro chov APBT pod názvem United Kennel Club – UKC. Na začátku 20. století vznikla v Americe další organizace American Dog Breeders Association - ADBA, který založil Guy McCord, přítel známého chovatele pitbullů Johna P. Colbyho. Od roku 1936 začal APBT také registrovat klub American Kennel Club - AKC, ovšem ti se rozhodli, že plemeno budou registrovat pod názvem Americký stafordširský terriér. Na konci 30. let byli tito psi reg. jak pod UKC, AKC tak pod ADBA.Chovatelé tedy v této době registrovali tyto psy jak pod AKC jako Americké Stafordšírské teriéry, tak pod ADBA a pod UKC jako Americké Pit Bull teriéry. Ovšem chovatelé z AKC se zaměřili především na exteriér těchto psů a aby co nejvíce odpovídali chovnému standardu. Zde začal vznikat Americký Stafordšírský teriér, jak ho známe dnes. Zatímco chovatelé z UKC a ADBA kladli důraz na pracovní vlohy a temperament.
Asi uprostřed 80. let se bohužel pověst pitbullů výrazně změnila k horšímu, právě tady se probudil zájem o psí zápasy zejména u lidí z Nizozemska, zanedlouho se tam začali pitbullové importovat a zájem samozřejmě postupovat do dalších zemí Anglie, Francie, Německa a posléze do celého světa. Kolem roku 1990 se pověst o „zabijákovi pitbullovi“ dostala za hranice USA a některé země začaly vydávat nesmyslné legislativy. Je nutno si uvědomit, že pitbull si takovou pověst naprosto nezaslouží, jen díky lidem plemeno trpí útokům ze stran veřejnosti, přitom chyba není v plemenu, ale pouze v člověku.