Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravý Americký Pit Bull Terrier v kostce:

 • velmi inteligentní
 • vyrovnaný
 • temperamentní
 • zdravý
 • sebevědomý
 • přátelský k lidem, k ostatním psům je nutná velká obezřetnost
 • učenlivý
 • otevřený
 • citlivý
 • milující
 • oddaný
 • pes vhodný jako domácí společník ke sportovně založeným lidem
 • pes nevhodný ke společnému venčení s ostatními psy
 • pravý pitbull má mít lidi rád a je naprosto nevhodný ke služebnímu výcviku
 • v případě potřeby ovšem svou lidskou smečku tvrdě brání

Vše začíná správným rozhodnutím pro dané plemeno, zvážení jeho nároků, povahy atd. Je nezbytně nutné si před pořízením štěňátka APBT položit několik otázek a to zejména: Jsem schopen svého psa důkladně zvládnout? Jak se budu zabývat výchovou a výcvikem? Mám dostatek volného aktivního času a chuti se pejskovi věnovat apod. V první řadě je nejdůležitějším krokem vybrat si správné štěňátko z profesionální chovatelské stanice pitbullteriérů, kdy Vám chovatelé poskytnou veškeré informace o vhodnosti štěňátka právě pro Vás, výchově, výcviku, výživě atd., umožní kontakt se svými psy a samozřejmě Vám po odběru pitbullího mimča budou zajišťovat chovatelský servis a rady do života. Každému zájemci o pitbulla doporučuji výběr štěňátka právě z takovéto chovatelské stanice, kdy pejsci jsou registrováni, chovatelé dbají na správnou povahu a zdraví. Uvidíte zde rodiče, odchov, jak se pejsci snáší s ostatními psy ve smečce atd., v neposlední řadě jak již bylo řečeno, tak tito chovatelé Vám budou nápomocni při výchově, vhodnosti využití pitbullů, podělí se o své zkušenosti...


Při výběru pitbullího mimčete doporučuji se zaměřit na:

 • v jakém prostředí pejsci vyrůstají
 • jak se chová matka štěňat a to jak k Vám, tak ke štěňátkům
 • pozorujte chování štěňátek
 • mají být zvídavá, čilá, nebát se
 • absence jakýkoliv výtoku (oči, nos, ouška)
 • čistý zadeček (možnost průjmu)
 • lesklá srst
 • poměr hmotnosti a váhy
 • zjistěte na jaký druh stravy je mimčo zvyklé, chovatel by Vám měl dát do začátku "výbavičku" tj. krmení na jaké je štěně zvyklé aspoň na pár dnů apod.
 • štěňata musí být odčervena, naočkována, musí mít očkovací průkaz
 • doporučuji sepsat s chovateli kupní smlouvu (správný chovatel ji již bude mít připravenou)
 • výběr štěňátka se pořádně rozmyslete a nenaleťte hned na první krásná štěňátka, vím, že je to těžké, ale chcete přeci mít pravého APBT.

Rozhodně se obloukem vyhněte tzv. Americkým Pitbullteriérům bez registrací (bez PP), velmi často od „jednotlivců chovatelů“, bez chovatelských cílů a výsledků, kteří tvrdí, že jeho fenka, matka štěňat je zaručeně čistokrevná a otec je pravý pitbull. Tady se můžete dočkat, že místo pravého veselého, vyrovnaného pitbulla dostanete pejska bázlivého, agresivního, naprosto nevyrovnaného a vůbec se nemusí jednat o pitbulla, ale jen o křížence klidně i více plemen. Proto se prosím nenechte zbytečně zlákat, mohli byste být ošklivě zklamáni. Právě u těchto „zaručených pitů“ se můžeme setkat velmi často problémů při výchově (zejména s jejich nevypočitatelností a agresivitou vůči lidem).


Nezapomeňte na to, že Vaše nové štěňátko bude členem rodiny, proto buďte již odmala důslední, spravedliví, ohleduplní a hlavně milující! Štěně je jako „nepopsaný papír“ co mu vtisknete do paměti, to tam bude mít, jakou bude mít disciplínu záleží jen a jen na Vás. Výchova drezúrou pro tyto psy není vhodná, nejlépe se učí pomocí hrou, trpělivost, důslednost a laskavost je základ. Vše se dá trpělivostí a důsledností zvládnout např. pomocí pamlsku, hračky, buďte ale neústupní a trvejte si na svém.


Pitbullteriér je velice inteligentní pes, který se opravdu nesmírně rád učí, svého pána, okolí, náladu umí dokonale vnímat. Pes bude šťastný za každou chvíli s Vámi a s Vaší rodinou. Uvědomte si, že pořízení nového přírustku do rodiny je věc všech lidských členů.


Jaký tedy opravdu Pitbullteriér je?


Jak již bylo výše řečeno je to velmi inteligentní, temperamentní, vnímavý a citlivý pes. Má chuť jít do každé hry, při správné výchově je to nekomplikovaný, příjemný, oddaný a milující společník, který Vás bude rád doprovázet. Je to ale i komik, zábavný, rychlý, pružný, hbitý, samostatný a někdy poněkud tvrdohlavý a svéhlavý. Občas také potrhlý, zvláště, pokud dává najevo svou radost např. z Vašeho příchodu domů.


Pokud je odmala zvyklý na ostatní zvířata např. kočky dokáže s nimi výborně vycházet a dokonce uzavřít i přátelství.

Pitbull dokáže být vhodným rodinným psem, pokud ví jakou pozici v rodině zaujímá a záleží na tom co mu vše jeho pán dovolí, pes musí respektovat nejen Vás, ale i celou rodinu takže i Vaše děti, nesmí se stát, že mu umožníte dosáhnout vyšší pozice ve smečce než zaujímá některý člen z rodiny, tedy i dítě.


Správně vychovaný pit dokáže vycítit nebezpečí a v případě nutnosti zasáhnout, bude bránit, Vás, Vaši rodinu i Váš majetek. Rozhodně se ale nehodí např. na hlídání zahrady, není to jeho přirozená vlastnost, i když se tomu dá výcvikem dopracovat. Obecně k hlídání pozemků, ploch apod. nikdy nebyl cvičen, v žádném případě nebyl veden proti lidem.


Je nutné, abyste svému pitbullovi nabídli vhodné fyzické i psychické zaměstnání, nesmí se nudit a potřebuje vhodným způsobem vybít svou energii. Pitbull patří mezi sportovní psy, kteří jsou vhodní pro různé druhy psích sportů. Pitbull se dá dobře vycvičit i jako pes záchranář. Dále je možno s pitem aktivně dělat např. canicross, pulling, vis na peškovi, pryžovém kroužku, běh u kola, chytání na udičku, cvičení na trenažeru – pozor tyto aktivity jsou vhodné po dosažení alespoň 12 měsíců života psa, v období růstu by se neměl nadmíru přetěžovat, aby měly možnost se klouby správně vyvíjet, vynikající je i plavání s čímž se může postupně začít, ovšem nenásilně ať se u psa nevyvolá spíš odpor a strach z vody. Pitbullové také velmi rádi aportují. Milují aktivity se svým pánem.


Problémem někdy bývá jejich agresivita vůči ostatním psům, mají to v sobě zakořeněné a s tím musíme počítat. Samozřejmě je toto nevhodné chování nutné eliminovat. Pokud víme, že ze strany našeho psa hrozí napadnutí jiného psa, mají holt v sobě, dokazovat jiným psům svou sílu, opatříme psa vodítkem popřípadě náhubkem. Pokud víme, že náš pes např. nemá rád děti, třeba po špatné zkušenosti s nimi a do našeho domu má přijít návštěva s dítětem, rozhodně psa není možné a vhodné nechat volně puštěného po domě, ale je lépe ho umístit do svého pelíšku, boxu apod. na které by měl být odmala zvyklý a nechat ho v klidu.


Musíme mít na paměti, že člověk je vůdce smečky nikoliv pes, co psovi dovolíme, to bude zkoušet, je nutné si důsledně stát za svým povelem, pokud budeme psa jen rozmazlovat, za chvíli by nám „přerostl přes hlavu“ a podmínky by jsi určoval on a to je špatně, protože vůdce jste VY!